آشنایی با استاندارد های حسابداری

معرفی انواع استاندارد های حسابداری

به طور کلی استاندارد های حسابداری عبارتند از مجموعه قواعد، اصول، رویه ها و استاندارد های مشترک که به عنوان پایه و اساس حسابداری شناخته می شوند. به عبارت دیگر می توان گفت این استاندارد ها حکم همان قوانین و مقرراتی را دارند که رعایت آن ها برای حسابداران کاملا ضروری و الزامی است. عدم رعایت این استاندارد ها همواره باعث می شود تا اسناد و گزارشات مالی در کشور یا حتی خارج از کشور از معیار دقیقی برخوردار نبوده و فاقد اعتبار باشند.

این استاندارد ها همواره باعث یکپارچه شدن اسناد و گزارشات مالی شده و هر گزارش یا سند مالی که در تنظیم و صدور آن، این استاندارد ها رعایت نشده باشد، در هیچ موسسه مالی یا هر کسب و کاری مورد قبول قرار نگرفته و کاملا بی اعتبار است.

استاندارد های حسابداری ایران توسط سازمان حسابرسی کشور تهیه و در قالب کتاب در اختیار حسابداران قرار می گیرد و البته کتاب هایی تحت عنوان خلاصه استاندارد های حسابداری نیز توسط سازمان ها و ناشران چاپ و در بازار عرضه می شود. به طور کلی 42 استاندارد حسابداری وجود دارد که حسابداران می توانند آن ها را در دانشگاه فرا بگیرند. البته دوره استاندارد حسابداری نیز معمولا توسط آموزشگاه های تخصصی برگزار شده که علاقه مندان می توانند در این دوره شرکت کنند.

لازم به ذکر است که معمولا کتاب استاندارد های حسابداری هر سال دچار تغییراتی شده و به عبارتی به روز می شود و حسابداران باید هر ساله در جریان تغییرات کتاب استاندارد های حسابداری باشند.

برای دسترسی آسان تر به استاندارد های حسابداری ایران می توان از طریق سایت سازمان حسابرسی اقدام به مشاهده و دانلود کتاب PDF استاندارد های حسابداری ایران نمود.

در حال حاضر شاید بسیاری از حسابداران با این استاندارد ها به طور کامل آشنا نبوده و حتی آن ها را نیز در امور خود رعایت نکنند.

برخی از این استاندارد ها به شرح زیر می باشند:

 • استاندارد شماره یک: چگونگی ارائه صورت های مالی
 • استاندارد شماره دو: صورت وجوه جریان نقد
 • استاندارد شماره سه: درآمد عملیاتی
 • استاندارد شماره چهار: حسابداری ذخایر، بدهی ها و دارایی های احتمالی
 • استاندارد شماره پنج: رویداد های پس از زمان ترازنامه
 • استاندارد شماره شش: گزارش عملکرد مالی
 • استاندارد شماره هفت: حسابداری مخارج تحقیق و توسعه
 • استاندارد شماره هشت: حسابداری موجودی مواد و کالا
 • استاندارد شماره چهل و یک: افشای منافع در واحد های تجاری دیگر
 • استاندارد شماره چهل و دو: اندازه گیری ارزش منصفانه

دلیل اهمیت استاندارد های حسابداری

از مهمترین  دلایل اهمیت استاندارد های حسابداری این است که در صورت عدم وجود یا عدم رعایت این استاندارد ها همواره مشکلات بسیار زیادی در حسابرسی سازمان ها و شرکت ها به خصوص موسسات مالی به وجود خواهد آمد که حتی موجب ضرر های مالی برای آن ها خواهد شد. علت آن نیز این است که همواره برای تهیه و ارائه اسناد و گزارشات مالی هیچ اصول و معیاری وجود نخواهد داشت و همواره تطابق و تجزیه و تحلیل گزارش های مالی بسیار سخت خواهد بود.

به طور مثل زمانی که در حال آماده سازی و صدور صورت سود و زیان هستیم باید برخی معیار ها و اصول رعایت گردد تا صورت سود و زیان به درستی و کامل شفاف ارائه شود.

همانطور که می دانیم انواع نرم افزار حسابداری همچون نرم افزار حسابداری سپیدار، نرم افزار حسابداری راهکاران، نرم افزار حسابداری شرکتی و… به عنوان اصلی ترین و مهم ترین ابزار حسابداران برای آماده سازی و صدور گزارشات مالی به شمار می آید. تمامی این نرم افزار ها براساس استاندارد های حسابداری ایران برنامه نویسی شده و حسابداران باید در حین کار کردن با آن ها از تمامی این استاندارد ها آگاه بوده و آن ها را رعایت کنند. در صورت عدم رعایت این استاندارد ها در هنگام استفاده از نرم افزار های حسابداری همواره احتمال دریافت گزارشات مالی نادرست و همچنین تحلیل های کاملا اشتباه و غلط وجود خواهد داشت.

علاوه بر موارد ذکر شده همواره سازمان های نظارتی نظیر سازمان دارایی و مالیات و همچنین سازمان حسابرسی نیز تنها با شناخت و آگاهی از استاندارد های حسابداری می توانند گزارشات مالی کسب و کار های مختلف را بررسی کرده و آن ها را تجزیه و تحلیل نمایند.

اهداف مهم استاندارد های حسابداری

هدف از تعیین استاندارد های حسابداری ایجاد یک سری اصول و قوانین است که تمامی حسابداران سراسر کشور ملزم به رعایت آن ها باشند و همچنین تجزیه و تحلیل گزارشات مالی برای حسابداران و مدیران آسان باشد.

اهداف استاندارد های حسابداری به شرح زیر است:

 • ایجاد گزارشات و صورت های مالی با فرمت استاندارد، یکسان و مشخص
 • ایجاد اصول، قواعد و معیار های کاملا یکسان برای حسابرسی در سازمان ها و شرکت ها
 • قابل فهم و درک بودن روش حسابداری
 • قابل فهم و درک بودن صورت ها و گزارشات مالی برای سازمان های نظارتی، کسب و کار ها، اشخاص حقوقی و…

 

استاندارد حسابداری بین المللی

با وجود این که استاندارد های حسابداری در سراسر جهان یکسان بوده و کشور های مختلف با استفاده از استاندارد های بین المللی اقدام به تعیین استاندارد های حسابداری داخلی کشور خود می نمایند، اما در برخی موارد کشور های مختلف اقدام به ایجاد تغییراتی در استاندارد های بین المللی حسابداری برای پیاده سازی آن ها در داخل کشور خود می کنند. اما لازم است این موضوع را ذکر نماییم که شرکت های بین المللی برای انجام امور خود باید حتما از استاندارد های بین المللی حسابداری آگاه بوده و به آن ها استناد کنند.

البته برخی از نرم افزار های حسابداری نیز وجود دارند که براساس استاندارد های بین المللی حسابداری کد نویسی شده و از آن ها نیز می توان برای امور حسابداری در شرکت های بین المللی استفاده نمود.

استاندارد بین المللی حسابداری IAS

استاندارد بین المللی حسابداری IAS به عنوان مهم ترین و اصلی ترین استاندارد حسابداری بین المللی شناخته شده که البته استاندارد های حسابداری آن توسط تمامی کشور ها مورد تایید قرار گرفته است.

رعایت استاندارد های حسابداری ISA باعث شده تا گزارشات و صورت های مالی همه کشور ها از اصول و قواعد کاملا یکسانی برخوردار و کاملا شفاف باشند.

استاندارد های حسابداری ISA در تمامی کشور های جهان رعایت شده و از آن ها برای تنظیم و صدور اسناد و گزارشات مالیی استفاده می نمایند.

 

سپید ارقام امین، نماینده رسمی نرم افزارهای مالی و حسابداری سپیدار سیستم

با خرید نرم افزارهای حسابداری سپیدار سیستم مانند نرم افزار حسابداری تولیدی، پیمانکاری، پخش، بازرگانی و سایر محصولات ارزشمند سپیدار سیستم  از نمایندگی  سپید ارقام امین،

از امتیازات ویژه ای نظیر ارسال رایگان، نصب رایگان و خدمات آموزشی بهره مند شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۸۸۸۶۰۳۴۰ و ۰۲۱۸۸۸۶۰۳۴۱ تماس بگیرید و یا فرم درخواست  زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 

 

 

 

دسته بندی مقاله : مالیاتی

نظرات کاربران