مقدمه و تاریخچه حسابداری

تاریخچه حسابداری

مقدمه ای بر حسابداری

آشنا شدن انسان با شمارش را سرآغاز پیدایش حسابداری می دانند و از این روی، تاریخچه حسابداری، پیشینه ای به قدمت تاریخ بشری دارد.

از آن زمان که انسان اولیه به مبادله کالا پرداخت، علائم و نشانه هایی نیز جهت ثبت اطلاعات مربوط به این مبادلات، ابداع کرد که اگر شباهتی به حسابداری امروز ندارد ولی نشان از قدمت تاریخی این

رشته از دانش اجتماعی بشر دارد.

 

 

 

 

 

 

 

با وجود این سابقه طولانی از خلال نوشته های مورخین، به جز روش های ساده ثبت و طبقه بندی اطلاعات مالی، حتی در دستگاه های حکومتی امپراطوری های بزرگ تاریخ مانند رم، یونان، مصر و ایران سیستم های حسابداری پیشرفته ای را نمی توان سراغ یافت.

شاید عدم بروز تحول چشمگیر در روش های حسابداری آن عصر، معلول عدم نیاز گروه های مختلف به اطلاعات مالی بوده است و آن روش ها جهت ارائه اطلاعات لازم به حکام و سردمداران حکومتی کفایت داشته است.

بدین ترتیب روش های حسابداری بدون تغییر قابل ملاحظه ای، تا عصر انقلاب صنعتی، عمدتا به ثبت و ظبط مخارج حکومتی و دیوانی و نگهداری اطلاعات مربوط به باج و خراج حکام محدود می شد.

تاریخچه حسابداری

انقلاب صنعتی در اروپا سرآغاز تحولات بسیاری بود.عصری که افزایش چشمگیر تولیدات صنعتی رونق مبادلات تجاری و تولد موسسات و شرکت های بزرگ را به ارمغان آورد.

از این تاریخ بود که ⇐ دیگر، اداره کنندگان موسسات و شرکت های بزرگ صاحبان آنها نبودند.

سرمایه گذاران نگران اندوخته هایشان، مدیران در اندیشه ارزیابی عملکردهای خود و دولت ها در فکر تامین مخارج اداره مملکت، و بانک ها و موسسات اعتباری نگران وصول مطالباتشان.

همه و همه نیازمند اطلاعاتی بودند که فراهم کردن آنها موجب ابداع روش ها و پذیرفتن قراردادها و اصول و موازینی شد، که تدوین این اصول و روش ها حسابداری نوین را پایه گذاری کرد.

باید متذکر شد که تحول اساسی در روش های حسابداری مرهون اندیشه شخصی بنام

لوکا پاچیولی است که در آخرین سال های قرن پانزدهم میلادی

با معرفی روش حسابداری دو طرفه، نقطه عطفی در روش حسابداری به وجود آورد و بنیان گذار حسابداری نوین در جهان شد.

گرچه روش پیشنهادی پاچیولی عملا سه سده پس از او توسط حسابداران بکار گرفته شد،

ولی نام او همواره به عنوان پدر حسابداری نوین در تاریخ باقی خواهد ماند.

دسته بندی مقاله : آموزش حسابداری

نظرات کاربران

ممنون از مطالب مفید و دسته اولتون