خدمات حسابداری

اگر می‌خواهید به‌جای استخدام حسابدار تمام‌وقت و تمرکز روی مشکلات حسابداری، زمان ارزشمند خود را صرف گسترش کسب‌وکارتان کنید ..

با توجه به وضعیت موجود در بازار ایران، قطعا تمام کسب و کارها به خدمات حسابداری نیاز دارند. می‌توان گفت کسب و کارهایی که از خدمات حسابداری بهره‌مند نیستند، احتمال شکست همواره تهدیدشان می‌کند و ممکن است مشکلاتی بزرگ در امور حسابداری آن‌ها رخ دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود تمام کسب و کارها برنامه‌ای برای استفاده از خدمات حسابداری داشته باشند تا از الان جلوی مشکلات احتمالی آینده را بگیرند. اما در موارد زیادی، مدیران و صاحبان کسب و کار حتی معنی خدمات حسابداری را نمی‌دانند. برای آگاه سازی این افراد، این مطلب را به توضیحات کاملی از خدمات حسابداری در تهران اختصاص می‌دهیم. در موارد بسیاری می‌تواند یک عامل بسیار کارآمد برای پیشرفت و افزایش درآمد کسب و کار باشد. از طرفی دیگر، مشکلات بزرگی را که ممکن است در امور مالی کسب و کار رخ دهد را پیش بینی کرده و در صورت نیاز، مدیران کسب و کار را از آن مطلع می‌سازد. در ابتدا برای تفهیم بهتر موضوع، معنی کاملا خدمات حسابداری را برایتان شرح می‌دهیم.

  • تهیه اسناد حسابداری
  • تهیه گزارشات سود و زیان
  • تهیه گزارشات بهای تمام شده کالا و خدمات
  • استقرار کدینگ استاندراد برای حسابها
  • اجرای سیستماتیک واحد مالی بر اساس نرم افزارها در قالب استانداردهای مالی و حسابرسی
  • تهیه بودجه فروش ، نقدینگی و دارایی
  • تدوین آئین نامه ها و دستورالعمل های تخصصی و اجرا دقیق اجرایی
  • ارائه گزارشات به بانکها برای افزایش اعتباردهی و دریافت تسهیلات

مزایای استفاده از خدمات حسابداری در کسب و کارها

همانطور که ذکر شد، استفاده از خدمات حسابداری مزایای مختلفی برای کسب و کار دارد. مزایایی که عدم بهره‌مندی از این موارد می‌تواند کسب و کار را تا ورطه ورشکستگی پیش ببرد. اگر مدیر یا صاحب کسب و کاری هستید، توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان ارزش خدمات حسابداری را فراموش نکنید. کسب و کارها به دلایلی که در ادامه شرح می‌دهیم به خدمات مالی نیاز دارند:

سرمایه کسب و کار به صورت کاملا متمرکز و مدیریت شده صرف پیشرفت آن می‌شود.

در صورتی که یک کسب و کار نیرویی برای رسیدگی به کار های حسابداری نداشته باشد، نمی‌تواند سرمایه خود را مدیریت کند. در نتیجه همواره بخش بزرگی از آن بدون اطلاع مدیران کسب و کار به هدر می‌رود. اما در خدمات حسابداری با ثبت اطلاعات پرداخت‌ها و درآمدهای کسب و کار، تمام ورودی و خروجی کسب و کار را محاسبه می‌کنند. سپس سود حاصل از ورودی کسب و کار را به یک حوزه که توسط مدیر تعیین می‌شود، اختصاص می‌دهند.

احتمال هرگونه اختلاس از بین می‌رود.

اختلاس همواره یک عامل بسیار موثر در ورشکستگی کسب و کارها بوده است. مواقعی که یکی از شرکای کسب و کار یا فردی که به سرمایه کسب و کار دسترسی دارد مبلغی را می‌دزدد، ضربه بزرگی به اقتصاد آن وارد می‌شود. این اتفاق قطعا به دلیل عدم رسیدگی مدیران کسب و کار است و اگر رسیدگی صحیح انجام شود، احتمال اختلاس از بین می‌رود. خدمات حسابداری همان ابزاری است که صاحبان کسب و کار می‌توانند با آن از هرگونه دزدی در شرکت خود جلوگیری کنند.

مدیر کسب و کار از وضعیت دقیق اقتصاد کسب و کار اطلاع پیدا می‌کند.

در صورتی که هرگونه بحران مالی در کسب و کار وجود داشته باشد، تنها در صورتی می‌توان آن را رفع کرد که از دلیل آن اطلاع داشت. شرکت ارائه‌دهنده خدمات حسابداری به صورت مداوم اطلاعات دقیق وضعیت اقتصاد کسب و کار را به مدیر آن گزارش می‌دهد تا با برنامه‌ریزی و پیگیری، مشکل را رفع کند. اطلاع داشتن مدیر کسب و کار به طور کلی یک مزیت بسیار مهم برای شرکت‌ها برشمرده می‌شود.

پرداختی‌های کسب و کار سر موعد انجام می‌شوند.

تاخیر در پرداخت می‌تواند عاملی ناخوشایند برای کسب و کارها باشد که اعتبار آن‌ها را خدشه‌دار می‌کند. اما با وجود خدمات حسابداری، این اتفاق در شرکت‌ها به حداقل می‌رسند؛ زیرا خدمات حسابداری حتی پرداختی‌های کسب و کار را نیز مدیریت می‌کند و تمام پرداخت‌ها را سر وقت و به صورت دقیق انجام می‌دهد.

هیچ ناهماهنگی در امور مالی کسب و کار رخ نمی‌دهد.

با توجه به این که شرکت ارائه دهنده خدمات حسابداری تمام ورودی و خروجی‌های کسب و کار را ثبت می‌کند، امکان بروز هیچ ناهماهنگی وجود ندارد. زیرا مدیر کسب و کار می‌تواند تنها با نگاهی گذرا در گزارشات، وضعیت اخیر امور مالی شرکت و تمام پرداختی‌های اخیر را مشاهده کند.

کسب‌وکارها در هر نوع و اندازه‌ای به اطلاعات مالی دقیق از فعالیت‌های روزانه احتیاج دارند تا بتوانند از فرصت‌ها بهره‌برداری کنند و سودآوری بیشتری داشته باشند، همچنین تهدیدات مالی رو قبل از اینکه به بحران تبدیل شوند شناسایی کنند. ما متخصصان حسابداری خود را در اختیار شما می‌گذاریم تا شما بتوانید بر ساختن یک کسب وکار قدرتمند تمرکز کنید.

در ادامه به توضیح برخی از مهم‌ترین خدمات حسابداری تدبیرحساب می‌پردازیم:

۱. طراحی سیستم اطلاعات حسابداری مختص شما

متخصصان خبره ما در شرکت  داستان شرکت شما را می‌شنوند، تمامی فرایندهای شرکت را شناسایی می‌کنند و تمام جزئیات عملکردی را در نظر می‌گیرند تا مناسب‌ترین سیستم اطلاعات حسابداری را متناسب با چرخه‌های فعالیت شرکت شما طراحی و ارائه کنند. به کمک این طرح فرایندهای حسابداری و مالی مشخص می‌شوند. اینکه چه زمانی و چه مبالغی تحت چه اسنادی باید به واحد حسابداری ارائه شوند و در ادامه حسابدار تحت چه شرایط، فرایند و محاسباتی باید این موارد را در دفاتر حسابداری شرکت منعکس کند ازجمله فرایندهای مشخص‌شده در این سیستم هستند.

متخصصان ما نقشه راه حسابداری شرکت شما را به گونه‌ای طرح‌ریزی‌ می‌کنند که کمترین ریسک را متحمل شوید،‌ در مسیر فعالیت مالی‌تان خطایی رخ ندهد و با مشکلات قانونی‌ مواجه نشوید. در نهایت تمامی گزارش‌های استخراج شده از سیستم کاملا قابل اعتماد خواهند بود و می‌توان از آنها در تصمیم‌گیری‌های حیاتی استفاده کرد.

۲. ثبت رویدادهای مالی شرکت و تنظیم دفاتر حسابداری مطابق استانداردها

حسابداری را به طور کلی می‌توان ثبت رویدادهای مالی یک شرکت تعریف کرد. تمامی اتفاقات روزانه شرکت شما رویدادهای مالی محسوب می‌شوند. نکته مهم اینجاست که بسیاری از خطاهای حسابداری زمانی رخ می‌دهند که این اسناد طبق یک زبان واحد ثبت نشوند و به تبع آن، صورت‌های مالی استخراج شده نیز اشتباه خواهند بود که منجربه تصمیم‌گیری‌های اشتباه نیز خواهند شد.

حسابداران حرفه‌ای ما در زمان مناسب تمامی رویدادهای مالی شرکت شما را مطابق استانداردهای حسابداری و تحت سرفصل‌های درست ثبت و طبقه‌بندی می‌کنند.

۳. تنظیم و ارائه صورت‌های مالی مطابق استانداردهای حسابداری ملی و IFRS

در طی این سال‌ها بارها تجربه کرده‌ایم که اغلب مدیران با دیدن صورت‌های مالی شرکت شوکه می‌شوند و درمی‌یابند که مسیری که پیش گرفته‌اند چقدر از مسیر برنامه‌ریزی شده انحراف دارد. ما در سپید ارقام علاوه بر ارائه صورت‌های مالی زیر، شما را در تحلیل آنها یاری می‌کنیم.

۱.۳. تنظیم و ارائه ترازنامه یا صورت وضعیت مالی

ترازنامه را می‌توانیم به یک عکس فوری از وضعیت مالی شرکت تشبیه کنیم. با در اختیار داشتن ترازنامه، شما می‌توانید در یک لحظه مشخص، میزان دارایی و بدهی و اقلام آنها را به تفکیک مشاهده کنید و وضعیت کنونی شرکت را با وضعیت سابق شرکت یا بودجه اختصاص داده شده مقایسه کنید و در نهایت سریع‌تر و اصولی‌تر تصمیم‌گیری کنید.

همچنین از مهم‌ترین تصمیمات مالی شرکت‌ها، رسیدگی به بدهی‌‌ها و مطالبات است. همان‌طور که می‌دانید بخشی از دارایی بسیاری از شرکت‌ها در گرو مطالباتی است که از شرکت‌های دیگر دارند. در وضعیت کنونی ایران و عدم ثبات، بهتر است این مطالبات هرچه سریع‌تر دریافت شوند. ترازنامه به شما کمک می‌کند تا دوره وصول مطالبات شرکت را کاهش بدهید. همچنین دانستن میزان بدهی‌ها و مهلت پرداخت آنها باعث می‌شود برنامه‌ریزی بهتری برای بازپرداخت بدهی‌ها داشته و برای آن آماده باشید.

۲.۳. صورت سود و زیان (صورت عملکرد مالی)

صورت سود و زیان برخلاف ترازنامه محدود به یک زمان خاص نیست و به مثابه فیلمی از وضعیت شرکت در یک بازه زمانی مشخص است. این سند به مدیران نشان می‌دهد که انعکاس مالی عملکردشان در آن محدوده‌ زمانی به چه صورت بوده است.

صورت‌های مالی به شما کمک می‌کنند تا در جریان موارد مصرف هزینه در شرکت قرار بگیرید و اطمینان پیدا کنید که نشتی هزینه‌ای وجود ندارد و به‌درستی در مسیر برنامه‌ریزی شده پیش می‌روید. این موضوع در استارتاپ‌ها و شرکت‌هایی که  تصمیم به توسعه می‌گیرند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چرا که شرکت‌ تا مدتی به دلیل صرف هزینه‌های توسعه‌ای، زیان‌ده خواهد بود و دانستن آیتم‌های این زیان حیاتی است.

صورت عملکرد مالی معمولا در بازه‌های سه، شش و نه ماهه ارائه می‌شود اما بازه‌های زمانی گزارش‌ها را می‌توان طبق نیاز شرکت شما مشخص کرد.

۳.۳. صورت جریان وجوه نقد

صورت جریان وجوه نقد نشان می‌دهد که تغییرات مربوط به ترازنامه و صورت سودوزیان چگونه بر نقدینگی کنونی شرکت شما تأثیر می‌گذارد.

با توجه به شرایط فعلی کشور، گردش وجوه نقدی اهمیت بیشتری پیدا کرده است و برنامه‌ریزی‌های مالی و وصول مطالبات شرکت‌ها کمتر از طریق اعتبار و چک‌های مدت‌دار انجام می‌گیرد چرا که آینده شرکت‌ها شفاف و مشخص نیست. ما با داشتن تجربه در صنایع مختلف می‌توانیم با ارائه صورت گردش وجوه نقد، شما را در یافتن نقطه بهینه‌ای برای میزان بدهی‌ها یا مطالبات و هدایت شرکت در این مسیر یاری کنیم.

۴. طراحی سیستم حقوق و دستمزد و اجرای آن

تهیه و تنظیم لیست‌های حقوق و دستمزد پیچیدگی‌های خاص خود را دارند که همین موضوع سبب شده در خدمات حسابداری به‌ عنوان یک خدمت مستقل از آن یاد کنیم.

بررسی وضعیت بیمه برای هریک از پرسنل، تهیه اسناد مورد نیاز برای ارسال به سامانه لیست مالیات حقوق، نحوه محاسبات مربوط به پورسانت و اضافه‌کاری و شب‌کاری و تعطیل‌کاری و …  ازجمله چالش‌های این فرایند بخصوص در شرکت‌های تولیدی و پیمانکاری است.

علاوه بر این بسیاری از شرکت‌ها تمایل دارند تمامی موارد مربوط به حقوق و دستمزد را برون‌سپاری کنند به طوری که هیچ ردی از آنها در داخل شرکت برجا نماند. یکی از دلایل آن تخصصی شدن مشاغل است و اینکه میزان پرداختی افراد حتی در یک پست یکسان و در یک دپارتمان ممکن است متفاوت باشد. بنابراین چنین سرویسی از تعارضات داخلی تا حد امکان جلوگیری می‌کند. نگرانی دیگرِ مدیران ایجاد تغییرات عمدی در اعداد مربوط به حقوق و دستمزد است که با برون‌سپاری محاسبات، خیال همگی از این بابت راحت می‌شود.

ما در سپید ارقام می‌توانیم بهینه‌ترین سیستم حقوق‌ و دستمزد را با توجه به مقتضیات کسب‌وکار و خواسته‌های شما، ایجاد کنیم و در قالب طرح‌هایی با مزایا و هزینه‌های مختلف در اختیار شما قرار بدهیم. سپس طرح انتخابی شما را به‌عنوان زیرساخت در نظر بگیریم و هر ماه مجددا مبالغ قابل پرداخت را با اعمال درست بیمه و مالیات محاسبه ‌کنیم و لیست نهایی را به همراه نحوه پرداخت به هر پرسنل به مدیریت سازمان تحویل ‌بدهیم.

دیگر خدمات حسابداری ما

تهیه و تنظیم گزارشات مالیِ مورد درخواست بانک‌ها و مؤسسات اعتباری برای ارائه تسهیلات بانکی به شرکت شما و دریافت خط اعتباری در آنها نیز جزئی از خدمات حسابداری  است. درکنار این مهم، محاسبات ارزش فعلی مالی وجوه حاصل از تسهیلات بانکی و هزینه‌های مرتبط با آن نیز بخش دیگری از وظایف کارشناسان ما خواهد بود؛ بدین ترتیب از میزان مفید بودن دریافت تسهیلات بانکی اطمینان معقولی کسب خواهید کرد و آگاهانه‌تر می‌توانید برای دریافت یا عدم دریافت این تسهیلات تصمیم‌گیری کنید.

سایر خدماتی که ارائه می‌دهیم شامل این موارد است: انجام تمامی مراحل اخذ کارت بازرگانی و تمدید آن ازجمله دریافت مفاصاحساب‌های بیمه و مالیات برای اشخاص حقیقی و حقوقی.

بهره‌گیری از یک تیم متخصص به‌جای اعزام حسابدار تمام‌وقت

تصور غلط برخی از شرکت‌ها این است که اعزام یک حسابدار به‌صورت تمام‌وقت سبب می‌شود که کارها بهتر و دقیق‌تر انجام شود و شرایط بیشتر تحت کنترل باشد. اما امروزه با گسترش ارتباطات، دیگر نیازی به حضور یک حسابدار یا مدیر مالی تمام‌وقت در شرکت نیست. شما برای بهره‌گیری از یک تیم خدمات حسابداری متشکل از افراد خبره در این زمینه می‌توانید از تخصص چندین نفر با کمترین هزینه بهره ببرید. در این حالت دپارتمان حسابداری شرکتِ شما را چندین نفر پیش می‌برند که هریک در ‌بخشی از این خدمات متخصص هستند اما در واقع هزینه نهایی کمتر از حالتی می‌شود که یک یا چند نفر به‌صورت تمام وقت به شرکت شما اعزام و مشغول به کار شوند.

ارتباط ما با شما از طریق بسترهایی همچون پنل شخصی در وبسایت یا نرم‌افزار تلفن همراه خواهد بود و بدین ترتیب شما همواره سابقه طبقه‌بندی شده‌ای از اطلاعات و مدارک ارسالی برای ما و گزارشات و محصولات دریافتی از ما را همراه خود خواهید داشت.

پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری همیشگی و حرفه‌ای مهم‌ترین محصول قابل ارائه ما به شرکت شماست.